فروشگاه فایل

فروشگاه فایل

پاورپوینت گزیده قصاید خاقانی

پاورپوینت گزیده قصاید خاقانی
این محصول پاورپوینت گزیده قصاید خاقانی هستش که دارای 561 اسلاید می باشد
دسته: تاریخ و ادبیات
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: ppt
حجم فایل: 243 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 561

قیمت فایل: 30,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

بخشی از متن پاورپوینت

مابین سالهای 500 تا 528 ه. ق. كودكی پای به حیات گذاشت كه نام او را ابراهیم گذاشتند. پدرش نجیب الدین، نجاری بیش نبود و مادرش كنیزی طباخ از رومیان مسیحی كه بعداً مسلمان شده بود و جدّش جولاهه. با وجود چنین خاندان بی نام و نشان هنوز بیست سالش نشده بود كه به یكی از شاعران ممتاز عصر خود تبدیل شد و آنچنان شهرت و محبوبیتی به دست آورد كه همۀ شاهان پدر بی نام و نشان او را فراموش كردند و در دربارهای خود پذیرای وجود وی شدند.تربیتها و حمایتهای عموی وی كافی الدین عمر بن عثمان خاقانی را به جایی رساند كه به حسان العجم یا افضل الدین ملقب شد.ابو العلاء گنجه ای شاعر دیگر همین دوران استعداد خاقانی را كشف كرد و در تربیت شاعری اش كوشید و به دربار خاقان شروان معرفی كرد.شعر خاقانی در قصیده و قطعات و تركیب بندها بسیار پیچیده، مشكل یاب، از حیث دریافت معنی بسیار سخت و گاه ناممكن است و این ویژگی شامل اكثر قصاید وی می شود. همین ویژگی در كنار سایر مختصات لغوی و بیانی وی را در كنار سایر قصیده سرایان ماقبل و مابعد صاحب سبك ساخته است. 
در توحید و موعظه و مدح حضرت خاتم الانبیاء‌ صلوات الله علیه 
1- جوشن صورت برون كن در صف مردان درآ         
دل طلب كز دار ملك دل توان شد پادشا 
جوشن: نوعی از لباس جنگ كه غیر از زره است.  جوشن صورت، اضافه تشبیهی است به معنی روپوش محكم و پولادین.//  مردان: كنایه از عارفان و اهل معنی.

دل: مهبط اسرار الهی و نقطه عروج انسانی.// دار: به عربی خانه و محله و سرای.
معنی بیت: شیفتگی به ظاهر را رها كن و در رده اهل معنی درآی و برای رسیدن بدین منظور رجوع به دل كن، چون از این طریق سلطنت مطلق قابل دریافت است.  

قیمت فایل: 30,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر